Dirençli Tansiyona Yeni Tedavi Yöntemini canlı yayında uygulayan Prof. Dr. Ömer Göktekin, yöntemi anlattı.

Günde 5 ilaç içmesine rağmen tansiyonu düşmeyen 47 yaşındaki dirençli tansiyon hastası Cafer Yılmaz, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Göktekin ve ekibi tarafından canlı yayında uygulanan “Renal Denervasyon” yöntemiyle tedavi edildi.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Göktekin, uyguladıkları “Renal Denervasyon” yöntemiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Bu yöntemde kasık damarından giriyoruz ve böbreğin arterlerini, yani atardamarını çok küçük bir kataterle böbrek atar damarı içindeki sinirleri yakıyoruz. Çok fazla ısı vermeden yakıyoruz. Biliyoruz ki hipertansiyonda böbreğin rolü çok fazla. Böbreğin sinir sistemini devre dışı bırakıyoruz. Böbreğin hipertansiyon yapıcı etkisi var, bir şekilde onu engellemiş oluyoruz. Üç yıllık çalışmalar var elimizde. Dirençli hipertansiyonda tedaviye cevap alamadığımız hastalarımızda uygun bir tedavi olduğunu düşünüyoruz. Bu yöntemde kısa vadede tansiyonunun normale dönmesini beklemiyoruz. Sinir sistemi ile ilgili bir müdahale olduğu için cevabı uzayabiliyor. Altı aya kadar cevap alma imkanımız var. Bu hastada da sonucu 6 ay içinde alacağız.”

Canlı yayında yapılan operasyonun yaklaşık 45 dakika sürdüğünü ifade eden Göktekin, işlemin 1300 hekim tarafından da “19. Ulusal Uygulamalı Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı” kapsamında canlı izlendiğini ifade etti.

“Yan etkisi olmayan, güvenli bir yöntem”
Prof. Dr. Göktekin, operasyonun hasta açısından riskli olmadığını vurgulayarak, “Yan etkisi yok. Güvenli bir yöntem. Hastalar bir gün sonra taburcu oluyor. 18 ile 85 yaş arası herkese yapıyoruz. Tek şartımız var, dirençli tansiyon hastası olacak. En az 3 tane ilaç kullanıyor olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Categories : GİRİŞİMSEL KARDİYOLOJİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »